See valtti on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "valt"
},
"expansion": "Swedish valt",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "no",
"2": "velt"
},
"expansion": "Norwegian velt",
"name": "ncog"
},
{
"args": {
"1": "da",
"2": "vælt"
},
"expansion": "Danish vælt",
"name": "ncog"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "velta",
"3": "",
"4": "to roll over, turn over"
},
"expansion": "Old Norse velta (“to roll over, turn over”)",
"name": "ncog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "gml",
"3": ""
},
"expansion": "Middle Low German [Term?]",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Most likely borrowed from Swedish valt, the supine of välja (“to choose, elect”), as in many card games the trump suit is nominated. Has also been compared with archaic Norwegian velt and Danish vælt, with dialectal variant valt in the latter, both ultimately from Old Norse velta (“to roll over, turn over”). Alternatively borrowed from Middle Low German [Term?].",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "valtti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valtitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valtittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valtittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valtittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valtittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valtiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valtittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "valtti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "valtti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "val",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Card games",
"orig": "fi:Card games",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "47 53",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "56 44",
"sense": "compounds",
"word": "kilpailuvaltti"
},
{
"_dis1": "56 44",
"sense": "compounds",
"word": "mainosvaltti"
},
{
"_dis1": "56 44",
"sense": "compounds",
"word": "matkailuvaltti"
},
{
"_dis1": "56 44",
"sense": "compounds",
"word": "myyntivaltti"
},
{
"_dis1": "56 44",
"sense": "compounds",
"word": "vaalivaltti"
},
{
"_dis1": "56 44",
"sense": "compounds",
"word": "valttikortti"
},
{
"_dis1": "56 44",
"sense": "compounds",
"word": "valttipakko"
},
{
"_dis1": "56 44",
"sense": "compounds",
"word": "valttiässä"
}
],
"glosses": [
"trump"
],
"id": "en-valtti-fi-noun-pgpSOC1w",
"links": [
[
"card game",
"card game"
],
[
"trump",
"trump"
]
],
"raw_glosses": [
"(card games) trump"
],
"topics": [
"card-games",
"games"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "43 57",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "41 59",
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "47 53",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"trump, advantage (especially one held in reserve)"
],
"id": "en-valtti-fi-noun-~k0r3tyx",
"links": [
[
"trump",
"trump"
],
[
"advantage",
"advantage"
]
],
"raw_glosses": [
"(figuratively) trump, advantage (especially one held in reserve)"
],
"tags": [
"figuratively"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑltːi/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝l̪t̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑltːi"
}
],
"synonyms": [
{
"_dis1": "0 0",
"topics": [
"card-games",
"games"
],
"word": "valttimaa"
}
],
"word": "valtti"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from Middle Low German",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Middle Low German",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Middle Low German term requests",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑltːi",
"Rhymes:Finnish/ɑltːi/2 syllables"
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "kilpailuvaltti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "mainosvaltti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "matkailuvaltti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "myyntivaltti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vaalivaltti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "valttikortti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "valttipakko"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "valttiässä"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "valt"
},
"expansion": "Swedish valt",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "no",
"2": "velt"
},
"expansion": "Norwegian velt",
"name": "ncog"
},
{
"args": {
"1": "da",
"2": "vælt"
},
"expansion": "Danish vælt",
"name": "ncog"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "velta",
"3": "",
"4": "to roll over, turn over"
},
"expansion": "Old Norse velta (“to roll over, turn over”)",
"name": "ncog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "gml",
"3": ""
},
"expansion": "Middle Low German [Term?]",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Most likely borrowed from Swedish valt, the supine of välja (“to choose, elect”), as in many card games the trump suit is nominated. Has also been compared with archaic Norwegian velt and Danish vælt, with dialectal variant valt in the latter, both ultimately from Old Norse velta (“to roll over, turn over”). Alternatively borrowed from Middle Low German [Term?].",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "valtti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valtitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valtittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valtittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valtittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valtittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valttejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valttinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valttinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valtikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valtiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valtittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valtittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valtteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "valtteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "valtti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "valtti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "val",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"fi:Card games"
],
"glosses": [
"trump"
],
"links": [
[
"card game",
"card game"
],
[
"trump",
"trump"
]
],
"raw_glosses": [
"(card games) trump"
],
"topics": [
"card-games",
"games"
]
},
{
"glosses": [
"trump, advantage (especially one held in reserve)"
],
"links": [
[
"trump",
"trump"
],
[
"advantage",
"advantage"
]
],
"raw_glosses": [
"(figuratively) trump, advantage (especially one held in reserve)"
],
"tags": [
"figuratively"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑltːi/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝l̪t̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑltːi"
}
],
"synonyms": [
{
"topics": [
"card-games",
"games"
],
"word": "valttimaa"
}
],
"word": "valtti"
}
Download raw JSONL data for valtti meaning in All languages combined (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.